נפש חיה בגוף חי - דף הבית

עוסקים בהתערבויות בעזרת בעלי חיים, כלבנות טיפולית ורכיבה טיפולית - ברוכים הבאים לארגון החדש שלנו "נפש חיה בגוף חי (ע"ר)

מהו הארגון?
חברו להקמת הארגון קבוצת אנשים אכפתיים, אשר שמו לעצמם מטרה לקדם את התחום של ההתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. הגרעין הראשוני הוא ראשי מסלולי הלימוד השונים והמורים במסלולים אלה, ביחד עם אנשי מקצוע ותיקים העוסקים בתחום. היום אנו פונים לכל הקשורים בתחום להצטרף ולהיות חלק ממהלך חשוב זה.
מהי מטרת הארגון?
לקדם תקנות וחקיקה, לקדם הכרה בתחום ושל מוסדות שונים, לקדם מקומות תעסוקה ולהעלות מקצוע ייחודי זה למודעות הציבור הרחב.
למה כדאי לי להצטרף לארגון?
מי שמצטרף משפיע! כל אחד ואחת מכם שיצטרפו לארגון יוכל להשפיע על דרכו, להיות חלק מהוועדות שהוקמו ולתרום לקידום המקצועות השונים. רק הצטרפות של רבים וטובים תאפשר להגיע אל המטרות החשובות לכולנו. רק ארגון גדול יוכל להשפיע ברמה הארצית, הן בנושא החקיקה והן בנושא ההכרה ומקומות לעבודה. אם נפעל כולנו יחד נוכל להגביר עד מאוד את המודעות של כולם לקיומנו.  
איך נולד הרעיון של הארגון?
לאחר שנים בהן התחום היה תקוע ונוצרו מלחמות מיותרות בין העוסקים בתחום עצמו, זימן ד"ר יוני יהודה באופן אישי - את ראשי המסלולים במוסדות השונים למפגש בו ניתן היה להתאחד, לוותר על האגו ולעבוד יחד כדי לקדם את כל המקצועות העוסקים בהתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. כל זאת תוך עבודה מול גופים בינלאומיים ומול הגופים האחראים לחקיקה כאן בארץ.
מה חדש בארגון לעומת מה שהיה עד היום?
הארגון  מיצג את כל המקצועות העוסקים בהתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. 
מי יכול להירשם לארגון?
לארגון יכול להירשם כל מי שיש לו קשר למקצועות העוסקים בהתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. החל מסטודנטים הלומדים במסלולים השונים, דרך הבוגרים העוסקים בתחום ועד המרצים המלמדים במסלולי הלימוד השונים. כל העוסקים בתחום מוזמנים להיות חלק מהתהליך.
מנהלי תכניות ואנשי מקצוע מובילים מסבירים למה להצטרף...
ד"ר יוני יהודה
ד"ר יוני יהודה
שלום לכולם, קולגות למקצוע, סטודנטים - אנשים יקרים אוהבי אדם ובעלי חיים.

בשנת 1987, נפצעתי קשה בתאונת צניחה, זכיתי להיות בין ראשוני נכי צה''ל אשר שוקמו בעזרת רכיבה טיפולית. הפציעה וטיפול זה שינו את חיי. כבר אז עם שיקומי, לצד לימודי סמיכה לרבנות, החלתי בלימודי פסיכולוגיה, חינוך וזאולוגיה.

לאחר שכבר הקמתי משפחה ונולדו לנו שני ילדים. נפצעתי פעם שניה ב1996, הפעם בפעולת טרור, בסמוך לפתיחת מנהרות הכותל. אז כבר היה ברור לי כי השיקום יהיה בבית...עם משפחתי הגרעינית והמשפחה המורחבת שלי, משפחת החיות. 

עם שיקומי זה, הקמתי את "מרכז חוויות", באופן רשמי. מרכז קליני טיפולי בעזרת בעלי חיים, המונגש לכלל האולוסייה, ופועל לרווחת בעלי החיים.
בתחילה המרכז נתן טיפולים לנכי צה''ל, נפגעי פעולות איבה ומשפחות שכולות. ככול שהמרכז גדל, ואני צמחתי למקצוע המטפל בעזרת בעלי חיים, אוכלוסיות רבות נוספות, ילדים ועד קשישים החלו להגיע לקבלת טיפולים. אז קיבלתי החלטה, להעמיק ולחקור יותר את התחום. להבין כיצד טיפול  זה "עובד"? מה קורה מנקודת מבטו של המטופל, מדוע בוחר בטיפול זה? מה חווה החיה? מה יש לה לאמר, ולהוביל בטיפול זה? מה חווה ולומד המטפל בתהליך? כיצד נפעל מתוך כבוד מוחלט כלפי החיה? ועוד. מתוך כך כתבתי את עבודתי במסגרת לימודי התואר השלישי בפסיכולוגיה בהתמחות בטיפול בעזרת בעלי חיים. כנראה והיה זה הדוקטורט הראשון בעולם בפסיכולוגיה בתחום זה - "משולשים טיפוליים, תהליכים פסיכותרפויטים בעבודה עם ובסביבת בע''ח" בשנת 2009, מודל זה קיבל הכרה והערכה, עוצבו והופקו שלושה בולים אשר מתארים את ששת המשולשים במודל.

במהלך שנים אלה פעלתי, למדתי והשתלמתי בארץ ובעולם. חוויתי ונחשפתי, למגוון המקצעות בתחום, רכיבה טיפולית, כלבנות טיפולית, טיפול בסביבת הדולפינים ובצלילה. הייתי שותף להקמת ארגון "חיות וחברה". לימדתי באחת מהתכניות הראשונות במכללת ירושלים, לימדתי במכללת מגן דוד ירוק, מכללת הרצוג, ועוד... וכיום, מנהל את בית הספר להתערבוות טיפוליות בעזרת בע''ח האוניברסיטה העברית - מכון מגיד הפועל זו השנה ה15.

כאבתי בכל השנים, את "מלחמות היהודים"...מחלוקות ותפיסות שונות סופן להתקיים, אך מחלוקות שאינן לשם שמים - אין סופן להתקיים...
מתוך מציאות זו ראיתי, כיצד הרצון לקדם את התחום, בקביעת תקנות ובחקיקה, נדחה פעם אחר פעם... מציאות בה יש בילבול גדול הן בקרב הלומדים, המטפלים ובעיקר הזקוקים לטיפול ולעזרה.

אני  מרצה ומלמד, ויועץ בארץ ובעולם בתחום, מזה שנים רבות, פוגש אנשים טובים ומלאי מוטיבציה, אני בקשר עימכם, אני יודע כמה חשוב לכם שיהיה לנו אירגון גדול וחזק, המכיל את כל התחומים העוסקים בתחום ההתערבויות למען אנשים עם ובסביבת בעלי החיים.

אני מזמין אתכם להיות שותפים מלאים להצלחה, הקמת האירגון הכרחית ומבורכת.
הצטרפו להקמת ארגון "נפש חיה בגוף חי" – הארגון הישראלי לעוסקים בהתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. בואו אתנו ויחד נקדם את התחום!
ד"ר רוני רדו
ד"ר רוני רדו
הקשר בין אנשים לבעלי חיים הוא עתיק יומין ושורשיו נעוצים עמוק בשחר ההיסטוריה. אנו נקשרים לבעלי חיים, מגדלים אותם בבתינו, נמשכים אליהם, מוקסמים מהם. הם קושרים אותנו לטבע, לעצמנו – ולמשהו שהוא גדול מאתנו.

הקשר הייחודי הזה בין אנשים לבעלי חיים תורם למגוון אנשים במגוון דרכים. בישראל, כבר לפני 25 שנה, ראינו שילדים בעלי צרכים מיוחדים נמשכים לפינות חי, מבקשים להגיע לבעלי החיים הנמצאים בהן. מפגש של זואולוגים, שנערך באוניברסיטת תל אביב לפני 25 שנה במטרה להבין את הקשר הייחודי בין ילדים בעלי צרכים מיוחדים, הביא לשיתוף פעולה עם אנשי טיפול ולייסוד המקצוע "מטפל בעזרת בעלי חיים" בארץ.
אולם מקצוע זה אינו המקצוע היחיד שמאפשר לנו להיעזר בכוחם המופלא של בעלי החיים לטובת בני האדם. עם הזמן התפתחו מגוון מסלולי הכשרה של מגוון מקצועות, שהמשותף לכולם הוא ההיעזרות בבעלי חיים לקידום אנשים: מסייעים בעזרת בעלי חיים, כלבנים טיפוליים ורכיבה טיפולית.

מאז תחילת הדרך ולאורך כל התקופה אני מלווה את תהליך הקמת המקצועות בארץ. בין היתר, הייתי מנכ"ל עמותת "אנשים וחיות" שסללה את תחילת הדרך, ליוויתי הקמת פינות חי טיפוליות במוסדות שונים והייתי שותף בהקמת מסלולי הכשרה. במהלך כל השנים האלה אני מלווה מקרוב סטודנטים, מטפלים ומוסדות טיפוליים בכל רחבי הארץ.

התחום הרחב של טיפול, סיוע וחינוך בעזרת בעלי חיים הוא חדשני ומרתק, ובשנים האחרונות הוא צובר תאוצה הן בארץ והן בעולם כולו. אנו נמצאים כיום בצומת דרכים: מצד אחד ניתן ללמוד מקצועות אלה והשוק מעסיק את הבוגרים מהמסלולים השונים, אך מצד שני המחוקק עדיין לא חוקק את החוק המגדיר את המקצועות.
אני מאמין כי זה הזמן שבו אנו, המלמדים את התחום והעוסקים בו, חייבים להתאחד, להגדיר את המקצועות השונים ולהגיע למחוקק עם דרישה להכרה בכל המקצועות שבהם אנו עוסקים. חובתנו הציבורית והאתית היא לידע את ציבור לקוחותינו מהו כל מקצוע, מה מותר ומה אסור לבעל המקצוע לעשות, ומהי ההכשרה הנדרשת כדי לעבוד במקצוע הזה. כמובן, חובתנו היא גם לדאוג לבעלי החיים, שותפנו לעבודה, ולנסח כללי אתיקה לעבודה אתם.

אני קורא לכל אחד ואחת מכם: זה הזמן להתאחד, להתארגן ולהצטרף להקמת ארגון "נפש חיה בגוף חי" – הארגון הישראלי לעוסקים בהתערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. בואו אתנו ויחד נקדם את התחום.

ד"ר רוני רדו – מרכז מסלולי הלימודים לטיפול, סיוע, חינוך והוראה בעזרת בעלי חיים, מכון פסגות – האוניברסיטה הפתוחה 
רפי פרנקו
רפי פרנקו
שמי רפאל פרנקו (MPH) , מאלף כלבים בכיר

מאז היותי ילד צעיר התוודעתי לידידו הטוב של האדם. כל חיי גדלתי עם כלבים והם ללא ספק עיצבו את חיי. 
לאחר השחרור הקימה זוגתי מאיה פרנקו את MY-DOG COLLEGE  שהיום הינו אחד מעמודי התווך של תחומי לימוד הכלבנות האילוף והכלבנות הטיפולית בישראל.
במהלך שני העשורים האחרונים פעלנו גם כמרכז אשר עוסק בקידום ילדים נוער ובוגרים באמצעות כלבים בקשת רחבה של בעיות רבות בחברה הישראלית כך לדוגמא ביצענו פרויקט חלוצי לשיקום אסירות בכלא נווה תרצה, פעילות עם נוער בסיכון בקרב עולי אתיופיה, הדרכנו בעשרות בתי ספר תכניות לימודיות חברתיות בעזרת כלבים ועסקנו בטיפול באוכלוסיות מיוחדות.

לצד כל אלה פיתחנו מתודולוגיות התערבותיות שונות ויחודיות באמצעות כלבים אותם אנו מלמדים בבית הספר.  ראינו כיצד הכלבים מיטבים עם חייהם של כל מי שפגשו בדרך התפעלנו ועודינו מתפעלים.

כל השנים בהם אנו מלמדים ומכשירים עשרות סטודנטים בשנה בולט בהעדרו ארגון אשר מאגד את בוגרינו , מאפשר להם גאווה מקצועית , משפיע מול מוסדות רגולטורים למען עתידם המקצועי

ארגון "נפש חיה בגוף חי" הינו ארגון שזכיתי להיות ממקימיו. הארגון שם לעצמו למטרה לסלול את הסנטדרטים המקצועיים הגבוהים של העוסקים בתחום לצד רתימת מערכות ממשל ומערכות פרטיות להכרה בתחום ולהביאו לידי ביטוי במערך הפארא רפואי. הארגון יאפשר מיסוד התחום והעברתו מרעיון לביצוע. אני מזמין אתכם להצטרף ולהשפיע על עתידכם.

בברכה, רפאל ומאיה פרנקו 
דגנית יערי
אני מברכת על פועלו של ד"ר יוני יהודה, להובלה וקידום התחום של התערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים.

זה עשור שני, שבעלי החיים "נוגעים" באוכלוסיות רבות ומגוונות והמשולש: מטפל, אדם, חיה - מוכיח את עוצמתו בתהליכים מקדמים, מרגשים ומשמעותיים.

מחובתינו לקדם את נושאי התקנות, החקיקה וההכרה!
ככל שנתאחד ונהיה גוף גדול יותר, כך יגברו הסיכויים ליישומן של המטרות. באופן אישי, חשוב לי להביא את התחום לכמה שיותר אוכלוסיות ולקדם מקומות התנסות לסטודנטים ותעסוקה למסיימים. מזמינה אותך ואותך להצטרף אלינו.

בברכה, דגנית יערי
ינון קיטאי
אני מקדם בברכה את הקמת ארגון "נפש חיה בגוף חי" לו אני שותף. אני מזמין את העוסקים בתחום להתאגד ולשתף פעולה במגמה להמשיך לקדם את התחום, ולפעול למען הכרה בתחום ייחודי ומופלא זה אותו אני מקיים למעלה מ- 25 שנה. גדלתי והתחנכתי לאהבת האדם ובעלי חיים, וכבר בילדותי זכיתי להיות שותף להקמת פינת חי בקיבוץ בו גדלתי, בשילוב הדרכת ילדים כולל רכיבה על סוסים. מאז ועד היום התמקצעתי בתחום טיפול בעזרת כלבים ובע"ח כולל רכיבה טיפולית ואילוף כלבים בשרות הביטחון.

הקמתי שלושה מרכזים טיפוליים בעזרת כלבים וכיום אני מנהל את מרכז שילובים (כלביית שילובים) בפרדס חנה, אותו הקמתי לפני שש שנים. במרכז אנו פועלים לקידום ילדים, נוער, מבוגרים וקשישים בכל המישורים בשילוב להקת הכלבים שלנו. אנו שותפים לתהליכים מרגשים ומשמעותיים המחזקים אותנו בדרכנו ואמונתנו בשילוב מטופל-מטפל-כלב במרחב הטיפולי.
ינון קיטאי
בנוסף, אנו מכשירים במגוון מסלולים מאלפים ומטפלים בעזרת כלבים, תוך פיתוח וקידום התחום באופן תמידי ובדגש פרקטיקה מעשית. במרכז אנו מקיימים פרויקטים ייחודים עם מגוון גופים הכוללים גופים ממשלתיים כגון משרד הרווחה ומשרד הבריאות, כולל מתן מענה למטופלים המופנים אלינו דרך קופות חולים.

אני רואה חשיבות רבה בהקמת הארגון, בהתאחדות של העוסקים בתחום ולאלו המתעדים לעסוק בתחום. הצטרפו אלינו ויחד נפעל להכרה בתחום ייחודי ומרתק התורם רבות לרווחת האדם.
ניצה טייכמן
אחרי 32 שנים של הוראה חינוך כתיבה (ספרי לימוד) ועשייה בתחום המדעים בקבוצות אוכלוסייה שונות החל מתלמידים עד סטודנטים.
וכן, לפני כ-40 שנה היתה לי פינת חי בכיתה !! לפני כ-15 שנה פרשתי ממשרד החינוך והתחלתי לעסוק בחינוך וסיוע טיפולי באמצעות בעלי חיים.  

בפינת החי שלי, במושב נחלים אני מעבירה מפגשים פרטניים או בקבוצות בהתאם לצורך. כמו כן סדנאות לעוסקים בקשר אדם חיה, הסדנאות עוסקות בנושאים שונים לפי בחירת המשתתפים, וגם מפגשים פרטניים לעוסקים בתחום וזקוקים ליעוץ ועזרה בעבודתם המקצועית. אני מרצה במכללת מגן דוד ירוק בלימודי תעודה לסיוע טיפולי, זואותרפיה. ובמכללת וושינגטון קורסים מעשיים לשילוב בעלי חיים בהוראה לאוכלוסיות רגילות – גן, יסודי, חטיבה ותיכון, ובחינוך המיוחד.
ניצה טייכמן
בזכות הניסיון הרב שיש לי בתחומים שונים אני מאמינה כי בכל מפגש נמצא וקיים מגע הדוק בין התחום הלימודי חינוכי, המעשי אקטיבי, הסיוע או הטיפול כולם וכולם גם יחד שזורים במפגש, בכל מפגש.  לאחר בקשות אין ספור של אנשים שעוסקים בתחום המחפשים רעיונות מעשיים שיעשירו את המפגש ויובילו למטרה הטיפולית של סדרת המפגשים, כתבתי ערכתי והוצאתי לאור את הספר "סל רעיונות לחינוך וסיוע טיפולי באמצעות בעלי חיים". הספר מתאים לכל אחד שעוסק בתחום, אפשר לבנות רצף מפגשים שיהיו יעילים יותר, מעניינים יותר, מעשירים יותר, מפתיעים יותר, המסתייעים/מטופלים יוכלו לספר ולהראות לאחרים, ועוד ועוד... את הספר ניתן לרכוש אצלי ובהטבה לחברי הארגון. 

יישר כוח לאוחזים בשרביט העשייה והחשיבה המקצועית, לא פשוט לאגד תחת מטרייה אחת את - המורים, מחנכים, מסייעים, משקמים, עוזרים, מטפלים, הלומדים, המתחנכים, המשתקמים, הנעזרים, המסתייעים, המטופלים... מטריה ענקית מאחדת את כולם ביחד... קורמת עור וגידים, מתמלאת בצבע ושמה לעצמה מטרות ברורות לקידום העוסקים בתחום, מכבדת מעריכה ומוקירה את הנמצאים בענפים השונים המערבים בעלי חיים ואנשים. 

בברכה, ניצה טייכמן
פעם ראשונה שבעלי חיים הורשו להיכנס לכנסת!

ח"כ איציק שמולי - יו"ר שדולת בע"ח בכנסת ויו"ר ועדת המשנה לצער בע"ח, פועל למען זכויות בעלי החיים. וכמו כן, פועל בתחום הרווחה, בעזרה לאוכלוסיות חלשות. תחום הטיפול בעזרת בעלי חיים הוא החיבור המושלם בין שני התחומים (בעלי חיים ורווחה)!

ב-19.1.16 הזמין ח"כ איציק שמולי את העוסקים בתחום הטיפול בעזרת בעלי חיים בשיתוף פורטל אנימל ומרכז חוויות ליום פתוח בכנסת לרגל 75 שנים לכנסת ו-50 שנה למשכן. להעלאת המודעות לתחום הטיפול בעזרת בעלי חיים וזכויות בעלי חיים ותחילת פעילות לקידום תקנות וחקיקה בנושא התערבויות למען אנשים בעזרת בעלי חיים. 

ארגון "נפש חיה בגוף חי" בכנסת